PROFESJONALNY

BIKE FITTING

Bike Fitting to studium pozycji ciała ludzkiego na rowerze, to samodzielna pełnowartościowa nauka, uzupełniona umiejętnościami i doświadczeniem.

Bike Fitting jest dla kogoś kto nie czuje się wygodnie podczas jazdy na rowerze, ponieważ nigdy nie doświadczy radości z jazdy. Właściwa pozycja jest decydująca dla maksymalizacji wydatku mocy, nikt z nas nie chce przecież stracić nawet jednego ciężko wypracowanego wata.

Jako nieliczni w Polsce posiadamy matę tensometryczną do badania nacisku jaki wywiera miednica kolarza na siodło. Jest to rewelacyjne narzędzie, które pomoże nam dobrać rodzaj siodła, jego szerokość i kąt pochylenia.

Podczas szukania idealnej pozycji na rowerze trzeba pamiętać o 4 podstawowych zasadach:

Pozycja na rowerze to małżeństwo roweru i rowerzysty ­jeśli dwoje się nie rozumie to związek się nie uda.

DOPASUJ ROWER DO CIAŁA,
NIGDY CIAŁO DO ROWERU

Jeżeli Twój kolarski idol
– nie jest dokładny odwzorowaniem Twojej anatomii to nie próbuj go naśladować.

Dopasowanie roweru powinno odbywać się w próbie dynamicznej, a nie statycznej – ułożenie stopy, kolana, miednicy jest inne podczas pedałowania niż siedzenia na siodełku. Kolarstwo jest sportem powtarzalnych ruchów – podczas średniej kadencji 90 obrotów na minutę rowerzysta zrobi 5000 obrotów na godzinę. 5 mm błąd w określeniu właściwej wysokości siodła spowoduje długotrwałe bóle kolan podczas jazdy.